FAQ

Jak często należy uczęszczać na zajęcia? Czy 2-3 razy w tygodniu wystarczy?
Systematyczne uprawianie sportu, np. 3x w tygodniu, jest zdecydowanie skuteczniejsze niż spontaniczne zrywy aktywności i uczęszczanie na fitness tylko przez miesiąc. Aby osiągnąć pierwsze widoczne efekty, potrzeba około sześciu tygodni regularnych ćwiczeń. Oczywiście, lepiej ruszać się choć raz w tygodniu, niż nie robić nic, jednak oczekiwane zmiany nie będą zbyt prędko widoczne.

Czy za pomocą ćwiczeń można schudnąć tylko w określonych partiach ciała?
NIESTETY NIE! Każdy człowiek ma inny typ budowy i jest to uwarunkowane genetycznie. Jedni mają tendencję do tycia w biodrach tzw. typ gruszki, zaś inni w brzuchu tzw. typ jabłka. Podobnie jak tycie, także spalanie tkanki tłuszczowej w organizmie jest więc ustalone indywidualnie. Dlatego też tak ważne jest, aby przeprowadzić trening ogólnorozwojowy, czyli skierowany na wszystkie partie ciała. Robienie tysiąca „brzuszków” przy problemach z tkanką tłuszczową w tej okolicy nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.

Trenując nie muszę już stosować żadnych diet.
Intensywne ćwiczenia bez odpowiedniej diety mogą nawet spowodować tycie! Podczas ćwiczeń ważne są bowiem dwa elementy. Po pierwsze – energia pobierana jest z węglowodanów, które przyswajamy z produktów spożywczych, takich jak pieczywo, kasze, makarony, ryż. Po drugie – podczas ciężkiego treningu białka, z których zbudowane są nasze mięśnie, ulegają rozpadowi. Pamiętajmy też, że po intensywnym treningu czujemy głód, dlatego tak istotne jest to, co po nim zjemy.

Po ćwiczeniach najlepiej nic nie jeść. Prawda to?
NIE! Podczas każdego rodzaju wysiłku czerpiemy energię z określonych źródeł w organizmie. W przypadku wysiłku tlenowego (aerobowego) przez pierwsze 20-25 minut czerpiemy ją z węglowodanów, a dopiero później z tłuszczów. Jeśli chcemy utrzymać spalanie tkanki tłuszczowej także po treningu, musimy więc jak najszybciej uzupełnić zużyte w czasie ćwiczeń węglowodany. Dzięki temu organizm po wykonanej pracy nie będzie czerpał energii z mięśni, ale z zapasów tłuszczów w organizmie – a my dzięki temu dalej chudniemy.

Lepiej trenować rano czy wieczorem?
To zależy czy jesteś „rannym ptaszkiem” czy „nocnym markiem”. Jeśli budzisz się bladym świtem wypoczęta i pełna sił, to nic nie stoi na przeszkodzie, by iść poćwiczyć. Taki poranny trening doda energii na cały dzień. Ale nie ma sensu zwlekać się z łóżka o 6 rano, gdy twój organizm jeszcze śpi. Równie efektywny, a przede wszystkim przyjemny, będzie trening w godzinach popołudniowych. Dzięki niemu dotlenisz się, odstresujesz po całym dniu i będzie ci się doskonale spało.

Jak się ubrać na zajęcia?
Strój powinien być wygodny i nie krępować ruchów. Może to być dres, koszulka i spodenki, leginsy.

Czy trzeba przynosić ze sobą koce na jogę?
Nie. Cały potrzebny sprzęt jest na sali.

W jakim wieku osoby ćwiczą na zajęciach?
-Ćwiczy zarówno młodzież, ludzie dorośli i starsi. Ćwiczenia można rozpocząć od 15-16 roku życia. Dzięki możliwości wyboru spośród grup ogólnych, regenerujących, tematycznych i zaawansowanych, możesz dobrać odpowiedni dla siebie sposób ćwiczeń.

Na jakie problemy medyczne należy zwrócić uwagę przed przystąpieniem do ćwiczeń?
Najważniejszymi problemami są:
-dyskopatia, zwyrodnienia kręgosłupa
-choroby serca
-duża daleko- lub krótkowzroczność, odklejanie się siatkówki, jaskra, ropne zapalenie uszu
-wysokie ciśnienie krwi
-niedawno przebyte operacje, doznane kontuzje
-miesiączka, ciąża – co prawda nie są problemami medycznymi, lecz wymagają dostosowania zestawów ćwiczeń.
W czasie zajęć grupy początkującej nauczyciel zawsze zwraca uwagę na pozycje, których nie należy wykonywać przy wyżej wymienionych dolegliwościach. Często można pozycje te odpowiednio zmodyfikować, aby przynosiły odpowiednie rezultaty. W przypadku wystąpienia szczególnie niepokojących objawów (pogorszenie samopoczucia, mdłości, bóle kręgosłupa, stawów i chorych miejsc) w trakcie ćwiczeń należy przerwać wykonywanie ćwiczenia i zgłosić dolegliwości prowadzącemu.

Co jeszcze powinienem wiedzieć?
Na zajęcia należy przyjść przynajmniej 2 godziny po dużym posiłku, tak żeby żołądek był pusty. Nie należy ćwiczyć po długim pobycie w pełnym słońcu, bezpośrednio po innych formach pracy z ciałem (masaż, sauna), po spożyciu alkoholu. Na zajęcia najlepiej przyjść przynamniej 10 minut przed ich rozpoczęciem, aby spokojnie przebrać i przygotować się.